KRÓLESTWO BESKIDU Zespół założony przez Katarzynę Gacek – Dudę w 2013 r. Swoją historię Królestwo Beskidu rozpoczyna na Żywiecczyźnie kolędując w południowych miejscowościach Beskidów Śląskich, Żywieckich oraz Makowskich. W 2015 r. zespół został nagrodzony podczas festiwalu „NOWA TRADYCJA” dostając nagrodę „Złote Gęśle”. Królestwo Beskidu zostało dwukrotnie laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej „Mikołajki Folkowe” 2015 oraz 2019 roku. Zespół koncertował w Polsce oraz na świecie: m.in: Chiny, Austria, Turcja. Repertuar Królestwa Beskidu to przede wszystkim muzyka autorska oraz tradycyjne melodie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Od 2023 roku Królestwo Beskidu rozszerzyło swój repertuar o muzykę Romanii. Od niedawna Kasia Gacek Duda wprowadziła do zespołu archaiczny instrument o nazwie multanka, która znana jest na świecie jako fletnia pana. Istnieją przesłanki, że multanka miała swoje miejsce na Beskidach, gdyż przybyła na te tereny wraz z pasterzami z Południa.
KATARZYNA WIWER śpiewaczka i propagatorka kultury, tłumaczka książki „Historia śpiewu”, pedagog śpiewu jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Jej zainteresowania muzyczne są bardzo szerokie. Swobodnie porusza się w stylistyce od monodii średniowiecznej (Hildegarda z Bingen) i śpiewu chorałowego, poprzez dzieła od renesansu i baroku, po klasyczny repertuar kantatowo-oratoryjny.
Pasją Katarzyny Wiwer jest również pieśń. Oprócz standardowego repertuaru pieśni eksploruje również ten mniej znany, odkrywając zapomniane perły – pieśni Michała Kleofasa Ogińskiego, Jerzego Sztwiertni, kompozytorów młodopolskich, jak Juliusz Wertheim, Bolesław Raczyński, czy Jerzy Gablenz, aranżacje tradycyjnych pieśni szkockich, aż po utwory pisane specjalnie dla niej. W swoim portfolio posiada wiele autorskich recitali i programów koncertowych, których temat spaja sztukę słowa i muzyki w intrygującą całość. W programach tych śpiewaczka współpracuje ze znakomitymi muzykami kameralistami, jak Irena Davidson, Joanna Solecka, Agnieszka Kaczmarek-Bialic, Andrzej Zawisza, Henryk Kasperczak, Marek Szlezer, czy Michał Rot. Ciekawym wydarzeniem z tej dziedziny było przygotowanie wraz z kwartetem smyczkowym The Time Quartet programu z pieśniami Wacława Geigera do tekstów poetyckich w gwarze podhalańskiej. Płyta CD z tym programem ukazała się latem 2022 roku. Najnowszym osiągnięciem jest nagranie, wraz z pianistą Markiem Szlezerem, płyty pod tytułem „Na mej duszy strunach”, zawierającej pieśni młodopolskie, które jest efektem wspólnych poszukiwań muzycznych oraz fascynacji kręgiem młodopolskich artystów krakowskich. W 2021 roku ukazała się na rynku polskim znakomita książka Johna Pottera i Neila Sorrella „Historia śpiewu” w jej przekładzie (wydawnictwo Astraia, Kraków).
LEONARDO RIZZO pianista i kompozytor, urodzony w Palermo w 1991 r. Studia pianistyczne ukończył w Conservatorio A. Scontrino di Trapani (Włochy) pod kierunkiem prof. Domenico Piccichè. Studiował również kompozycję w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie pod kierunkiem prof. dr. hab. Wojciecha Widłaka, które ukończył w 2021 roku. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez kompozytorów takich jak Zygmunt Krauze, Mark André, Pierre Jodlowski, Oscar Bianchi, Francesco Filidei i Juste Janulyte. Jego utwory były wykonywane w Polsce (m. in. na festiwalach Warszawska Jesień i Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów) i za granicą. Jego utwór Ad Parnassus na orkiestrę akordeonów zdobył II nagrodę na konkursie AkoPoznań 2024.
WYŻSZOBRAMSKI CHÓR KAMERALNY Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie działa od 2006 r. Tworzy go kilkanaście osób, które od lat związane są z cieszyńskim ruchem śpiewaczym. Inicjatorem i dyrygentem zespołu jest Piotr Sikora. Repertuar chóru, obejmujący ponad 300 utworów, to przede wszystkim pieśni sakralne a cappella polskich i zagranicznych twórców, jak również utwory ludowe, patriotyczne oraz muzyka popularna. Chór służy przede wszystkim w cieszyńskim Kościele Jezusowym, występuje także podczas różnych uroczystości na terenie całej Polski. Bierze udział w koncertach charytatywnych oraz corocznych zjazdach chórów Diecezji Cieszyńskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dwukrotnie występował podczas uroczystości z udziałem Prezydenta RP. W swojej krótkiej historii koncertował również w Czechach, Holandii, Niemczech, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.
Do największych osiągnięć zespołu należy zdobycie I miejsca na XV Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo” Kęty 2012 oraz III miejsca na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pasyjnej i Pokutnej Żory 2017. Chór ma w swoim dorobku cztery płyty CD. W 2012 wraz z organistą Pawłem Seligmanem nagrał płytę zatytułowaną „RATUJMY ORGANY KOŚCIOŁA JEZUSOWEGO”. Końcem 2013 roku ukazała się kolejna płyta chóru zatytułowana „CZAS RADOŚCI”, prezentująca wybór najpiękniejszych kolęd z repertuaru chóru. Jesienią 2016 roku ukazał się dwupłytowy album CD zatytułowany „DŹWIĘKI REFORMACJI”. Wyższobramski Chór Kameralny oraz organista Paweł Seligman prezentują na nim dzieła kompozytorów związanych z reformacją. W 2019 roku cieszyńscy chórzyści wraz z zaprzyjaźnionym chórem mieszanym „Echo” z Zebrzydowic oraz organistą Arkadiuszem Popławskim nagrali płytę zatytułowaną „Bądź po trzykroć uwielbiony”, na której ukazały się ewangelickie i katolickie pieśni dedykowane Trójcy Świętej.
PIOTR SIKORA urodzony w 1981r. w Cieszynie, z wykształcenia magister filologii germańskiej. Ukończył Szkołę Muzyczną I st. w Cieszynie w klasie fortepianu. Od najmłodszych lat zaangażowany w pracę chóralną, najpierw w chórze dziecięcym i młodzieżowym Hosanna, następnie w Cieszyńskim Chórze Kameralnym, obecnie jako członek chórów parafialnych w Cieszynie i Bażanowicach. Od 2006 roku dyrygent Wyższobramskiego Chóru Kameralnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie. W 2013 roku odznaczony srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za wieloletnie zaangażowanie w amatorski ruch śpiewaczy oraz pracę na rzecz odrestaurowania cieszyńskich organów W. Sauera. Od 2012 roku współpracuje jako solista z Artis Symphony Orchestra pod dyr. Jean-Claude’a Hauptmanna.
KRZYSZTOF MUSIAŁ, organista, pedagog, animator życia muzycznego. Laureat kilku międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów organowych, m.in. III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie im. Mikaela Tariverdieva w Kaliningradzie (2017), III nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2017). Zdobywał także wyróżnienia za wykonawstwo utworów Johanna Sebastiana Bacha. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. dra hab. Andrzeja Białki (dyplom z wyróżnieniem). W ramach programu Erasmus+ studiował również w Musikhochschule Lübeck w klasie prof. Arvida Gasta. Aktualnie w Akademii Muzycznej w Krakowie przygotowuje pracę doktorską związaną z ostatnim cyklem Petra Ebena – „Labiryntem świata i rajem serca”. Występował jako solista i kameralista podczas międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Staromiejskich Koncertów Organowych w Poznaniu, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, Tynieckich Recitali Organowych i Dniach Muzyki Organowej w Krakowie czy Wieczorach Tumskich we Wrocławiu. Koncertował również poza granicami kraju – we Francji, Holandii, Libanie, Niemczech, Rosji i na Litwie. Pracuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie. Jest również członkiem Komisji Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej.
TUBICINATORES GEDANENSES to zespół składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych. Są to cztery trąbki i kotły. Postanowiliśmy swoją działalnością przybliżyć potencjalnym odbiorcom wspaniałą gdańską tradycję muzyczną Turmmusik, czyli koncertowanie z wież. Wszyscy znamy legendę o dzielnym sygnaliście z królewskiego miasta Krakowa, który poświęcił życie ostrzegając mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Trębacze gdańscy poszli o krok dalej, oprócz sygnałów pełniących czysto służebną rolę w Grodzie nad Motławą, zaczęli wygrywać bardziej skomplikowane utwory zwane potocznie Turmmusik. Tradycja ta narodziła się już w XV wieku i przetrwała do początku XX wieku. Zespół trąbek historycznych i perkusji jest ansamblem niezwykle rzadko spotykanym w obecnych czasach. Dawniej pojawiał się dość często na dworach władców, podczas zgiełku bitewnego czy na wieżach kościelnych i ratuszowych zamożnych miast. Tubicinatores Gedanenses to jedyna systematycznie działająca grupa muzyczna tego typu w Polsce. Kontynuując tradycję Turmmusik (koncertowanie z wież), grając podczas rekonstrukcji bitewnych (Feld-trompetter) oraz w czasie uroczystości miejskich (m.in. Jarmark Św. Dominika w Gdańsku), zespół przybliża historię, podkreśla niezwykłą wagę i użyteczność korpusów trębaczy. Jednocześnie muzycy, korzystając ze współczesnych środków wykonawczych i kompozytorskich, pokazują ponadczasowość tego rodzaju formacji.
CAPELLA AUGUSTANA jest zespołem muzyki dawnej, powołanym w roku 2021 do realizacji idei muzycznych festiwalu Cithara Sactorum Silesia i przygotowywania festiwalowych premier. Ideą powstania zespołu było powołanie grupy muzyków – znakomitych wykonawców otwartych na nowe wyzwania, poszukiwanie nowych źródeł i nieodkrytych dróg. Repertuar zespołu składa się z dzieł odpowiadających idei festiwalu, nawiązującej do dziedzictwa historycznego, kulturowego oraz duchowego Śląska Cieszyńskiego, co łączy się nie tylko z wykonywaniem koncertów na bazie istniejących źródeł nutowych, ale również muzycznych poszukiwań, dokonywania nowych transkrypcji, czy rekonstrukcji dzieł, a także tworzenia nowych kontekstów. Pomysłodawczynią i animatorką zespołu jest śpiewaczka Katarzyna Wiwer, a ideą są wykonania pełne energii, świeżości, otwarte na nowe interpretacje i ciekawe wyzwania. Scepus Baroque skupia artystów wysokiej klasy, specjalizujących się w wykonaniach muzyki dawnej, a do prowadzenia poszczególnych programów zapraszani są znakomici i cenieni muzycy. Zespół zadebiutował w drugiej edycji Cithara Sanctorum Silesia 2022 porywającym wykonaniem motetów Jezu, meine Freude Bacha i Buxtehudego. W tym roku zespół przygotował premierowy program koncertowy poświęcony patronowi festiwalu Jerzemu Trzanowskiemu z wykorzystaniem jego pieśni duchowych w tłumaczeniu Zbigniewa Macheja zaśpiewanych na melodie do których nawiązywały oraz w kontekście muzyki która go otaczała i była dla niego inspiracją.
ARTUR SZCZERBININ, organista, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organw prof. dr. hab. Marcina Szelesta. W roku akademickim 2015/16 odbył roczne studia w ramach stypendium Erasmus, w Hochschule für Musik we Freiburgu, w klasie organów prof. Martina Schmedinga oraz Matthiasa Maierhofera. Obecnie jest doktorantem na Akademii Muzycznej w Krakowie. Tematem jego pracy doktorskiej jest Solowy repertuar organowy Europy środkowo-wschodniej zawarty w rękopiśmiennych źródłach z lat ok. 1570–1685 oraz związane z nim zagadnienia wykonawcze. Artur Szczerbinin brał udział w kursach mistrzowskich oraz w sesjach naukowych prowadzonych takich pedagogów jak: Pieter van Dijk, Martin Schmeding, James Johnstone, Wolfgang Zerer, Lorenzo Ghielmi, Bernhard Haas, Hans Fagius, Hayo Boerema, Johannes Geffert. Jest laureatem III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Organowym w Katowicach "W kręgu europejskich organów barokowych" (2014). Poza działalnością solową koncertuje także z zespołami wykonującymi muzykę dawną realizując partie basso continuo.
MARIAN MAGIERA naukę gry na trąbce rozpoczął w 1991 roku. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Stanisława Dziewiora. Już w czasie studiów w roku 2001 rozpoczął pracę na stanowisku pierwszego trębacza - solisty w orkiestrze Capella Cracoviensis gdzie pracuje do dziś. Od lat współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in.: Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Miasta Tychy "Aukso", Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Muzyki Nowej z Katowic, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Kameralną w Sopocie. Równocześnie występuje jako solista i w zespołach kameralnych. Szczególne miejsce wśród jego zainteresowań zajmuje wykonywanie muzyki minionych epok na instrumentach historycznych.
W 2010 roku założył Zespół Historycznych Instrumentów Dętych "Alta Cappella", z którym w 2011 roku m.in. brał udział w nagraniu płyty dla wytwórni "BIS" suit orkiestrowych Telemanna z zespołem Arte Dei Suonatori. "Alta Cappella" na co dzień współpracuje z orkiestrą Capella Cracoviensis jako sekcja trąbek i kotłów.
Odwiedzin