Organizatorem Festiwalu jest fundacja Kulturalny Szlak istniejąca od 2013 roku. Fundatorami są Katarzyna Wiwer – prezes oraz Rafał Monita – wiceprezes. Fundacja postawiła sobie na celu promowanie wartościowych zjawisk z dziedziny kultury, nauki i sztuki w kraju i zagranicą, działalność edukacyjną w dziedzinach związanych ze sztuką, promocją kultury i sztuki. Działalność fundacji odbywa się poprzez organizację wystaw, pokazów, koncertów, realizacji audiowizualnych, wymian międzynarodowych, kursów, warsztatów, akcji w przestrzeni publicznej oraz innych imprez, których celem jest promocja, upowszechnianie lub prezentacja działań kulturalnych i artystycznych.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Rafał Monita, pomysłodawca i organizator tego wydarzenia. Magister sztuki, teoretyk muzyki, altowiolista, menadżer kultury, krytyk muzyczny, wydawca, tłumacz, fotograf, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończył studia muzyczne w Akademii Muzycznej w Łodzi (praca „Tekst a dramaturgia muzyczna w Pasjach Janowych J. S. Bacha i Arvo Pärta”), następnie studia podyplomowe Zarządzanie Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (praca o zamku w Niepołomicach jako instytucji kulturalnej) oraz Public Relations w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
W 2006 roku założył Oficynę Artystyczną Astraia, której celem jest wydawanie wartościowej literatury, a także organizowanie przedsięwzięć kulturalnych i promocja muzyki. Współpracuje z krakowskimi, i nie tylko, instytucjami kultury, także na niwie wspólnych działań promocji muzyki. Jest wraz z Katarzyną Wiwer pomysłodawcą i organizatorem Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, którego celem jest ożywienie kulturalne tego pienińskiego kurortu. Działa także na polu upowszechniania kultury górali pienińskich. W roku 2014 oraz 2021 realizował stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęcone archiwizacji twórczości literackiej szczawnickiego poety i pisarza Michała Słowika-Dzwona. Jest także pomysłodawcą i współautorem serii książek poświęconych zabytkowym kościołom na terenie Podtatrza. Od roku 2012 prowadzi z Katarzyną Wiwer autorski festiwal Barok na Spiszu, promujący zabytki Spisza poprzez odbywające się w ich wnętrzach, harmonizujące stylistycznie koncerty; od roku 2018 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem.
Odwiedzin